طرز عملکرد موتورخانه هوشمند

یک موتورخانه هوشمند تشکیل شده است از تعدادی از ادوات الکتریکی و الکترومکانیکی که توانایی کنترل مشعل ها یا پمپ ها را دارد. قسمت اصلی این ادوات تشکیل شده است از:

۱)سیستم کنترل مرکزی که یک مدار پیچیده الکترونیکی است و وظیفه آن پردازش اطلاعات و کنترل مشعل یا مشعل ها و شیرها و پمپ های چرخه است.

۲)سنسورها که قسمتی از مدار سیستم کنترل مرکزی هستند که بیرون از دستگاه روی محل های مشخصی مثل دیگ و لوله ها و دیوار شمالی ساختمان (سردترین نقطه ساختمان) نصب میشوند تا دما را اندازه گیری کنند.

۳)شیرهای برقی که در مسیر لوله های آب گرم قرار میگیرند تا کنترلی روی آب چرخنده در مسیر شوفاژها وجود داشته باشد.

روش کار: بایک توضیح ساده می توان روش کار موتورخانه هوشمند را دریافت به طوری که وظیفه سنسورها این است که دمای نقاط مختلف موتورخانه مانند دمای دیگ و لوله ها را اندازه گیری کرده با دمای بیرون موتورخانه یا محیط مقایسه نمایند در این صورت اگر حاصل این تفریق ۲ دما عدد بزرگی باشد نشان دهنده سرد بودن هوا و اگر عدد کوچکی باشد نشان دهنده گرم بودن هواست که با این قیاس که در قسمت پردازش مرکزی یا مغز سیستم صورت می گیرد تصمیم گیری در خصوص آنکه مشعل چه مدت باید روشن باشد و شیرهای برقی چقدر مسیر لوله ها را باز نگه دارند انجام خواهد شد و سیستم هوشمند مرکزی فرمان آن را صادر خواهد کرد.

در نگاه اول شاید این گونه به نظر اید که همان ترموستات قبلی که در شوفاژخانه نصب است هم می تواند همین کار را انجام دهد اما در نگاه دقیق تر این معایب به شوفاژ خانه مجهز به ترموستات وارد می آید که توسط سیستم کنترل موتورخانه هوشمند رفع گردیده است.

۱)دقت عمل ترموستات کم است.

۲)ترموستات ها دمای هوا را اندازه گیری نمی کنند پس با کاهش یا افزایش دما قدرت کم یا زیاد کردن قدرت خروجی گرمایی را ندارند.

۳)حساسیت ترموستات ها کم است و قابلیت تغییر در اندازه ۱ درجه سانتی گراد را ندارند.

۴)ترموستات ها دارای تاخیر هستند و در بعضی از مواقع به محض سرد شدن آب مشعل را روشن نمی کنند.

۵)ترموستات ها با تغییرات دمای هوا هر روز باید تنظیم شوند که این کار عموما انجام نمی شود.

برای رهایی از تمامی این مشکلات می توان از یک سیستم هوشمند برای موتورخانه که ۴۰ سال است که امتحان خود را در اروپا پس داده و در حال حاضر توسط تجهیزات اتوماسون پیشران انرژی اختراع گردیده استفاده کرد.

ایده ای هوشمندانه!

پس از اختراع تلفن، ساخت تلفن هایی که قابل حمل باشد یک رویا محسوب می شد. تلفن هایی که “همه جا قابل دسترسی” بوده و موجب “آسایش” افراد شوند. سالهاست که این رویا تبدیل به واقعیت شده و بسیاری از ارتباطات و اعمال روزمره و کاری افراد بر استفاده از تلفن همراه متمرکز شده است. تفاوت خانه های معمولی با “خانه های هوشمند” درست مشابه تفاوت تلفن های ثابت و تلفن های همراه هوشمند است.خانه هایی که به سرعت جایگزین خانه های ساده شده و از راه دور قابل دسترسی و کنترل هستند. امروزه تلفیق خانه های هوشمند با تلفن های همراه هوشمند، به افراد این قابلیت را میدهد که منزل یا محل کارشان در هر لحظه و هر مکانی همراه آنها باشد و قادر به کنترل مکان مورد نظر باشند. از دیگر قابلیت های خانه­های هوشمند به ضریب امنیت بسیار بالا، کاهش چشمگیر مصرف انرژی، موتورخانه هوشمند، آشپزخانه­ی هوشمند، اجرای سناریو، آبیاری هوشمند و کنترل دما می­توان اشاره کرد.

ارتقا سیستم امنیتی با هوشمندسازی:

ساختمان­‌های  هوشمند، ضریب امنیت بسیار بالایی دارند و با به‌کارگیری انواع حسگرها، همچون حسگر حرکتی ، حسگر مغناطیسی و حسگر حساس به لرزه، قابلیت‌هایی همچون گزارش‌گیری از باز و بسته بودن پنجره‌ها، قابلیت اتصال به سیستم امنیت صوتی به هنگام حضور متجاوز، قابلیت اتصال به سیستم روشنایی منزل یا بخشی از منزل به هنگام ورود افراد غریبه را دارا است. با کدگذاری کلیه وسایل هوشمند منزل، می‌توان از سوءاستفاده  افراد ناشناس از تجهیزات  منزل، جلوگیری کرد. همچنین کنترل تردد و ورود و خروج افراد در منزل می‌تواند به طرق مختلف همانند، کنترل از طریق اثرانگشت، کنترل از طریق صفحه‌کلید و یا کنترل از طریق کارت‌خوان صورت گیرد.

صرفه جویی در مصرف انرژی:

قابلیت شایان توجه خانه‌های هوشمند، تعریف سناریو برای سیستم‌های کنترلی  آن است.  برای مثال با تعریف و تنظیم سناریوی برگشت از کار و صرف شام ، با تشخیص ورود شما به منزل، چراغ‌های مسیر ورودی شما به‌طور خودکار روشن می‌شود، شام در مایکروویو گرم شده و چراغ بالای میز غذاخوری، روشن می‌گردد و ضمناً با توجه به دمای هوای بیرون، دمای مطلوب برای هوای منزلتان تنظیم می‌شود و بدین گونه صرفه‌جویی ۳۰ تا ۴۰ درصدی در مصرف برق و انرژی حرارتی منزل  صورت می‌گیرد.

موتورخانه هوشمند:

سیستم کنترل هوشمند موتورخانه، سامانه­ای است که از طریق آن تجهیزات داخل موتورخانه متناسب با نیاز حرارتی داخل ساختمان به کارگرفته می شوند، تشخیص این نیاز از طریق سنسورهای داخل و خارج ساختمان و با توجه به شرایط محیطی توسط سیستم هوشمند انجام می پذیرد، این امر باعث می گردد تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت موتورخانه میزان استهلاک تجهیزات کاهش یافته و آسایش حرارتی داخل ساختمان در حد استاندارد خود تنظیم گردد. کنترل این سیستم از طریق موبایل (پیامک یا اینترنت) امکان پذیر است.

آبیاری هوشمند:

سیستم آبیاری هوشمند فضای سبز سیستمی است که میتواند با برنامه هایی که از قبل برای آن بطور ثابت یا از طریق کاربر تعریف میشود ، گیاه یا گیاهانی را در هر نوع جنس خاک متناسب با نوع نیاز آن گیاه آبیاری کند . از ویژگی این سیستم صرفه جویی در مصرف آب و کنترل از راه دور است، یعنی برای مثال در هنگام مسافرت گیاهانتان به صورت از پیش­ تعیین شده و هوشمند آبیاری می­شوند.

کنترل دما:

استفاده از سيستمهای کنترل هوشمند دما در خانه های هوشمند ، علاوه بر امكان كنترل دستي و يا هوشمند (برنامه ريزي شده) دمای محيط و ارائه گزارش از دماي نقاط مختلف ساختمان ، این امکان را میدهد تا در زماني كه پنجره ها به اشتباه باز مانده اند و سبب اتلاف انرژي مي گردند، با اعلام هشدار هاي لازم ، شما را از این امر مطلع ساخته و در صورت عدم توجه به هشدارها در یک فاصله زمانی معین، سیستم به طور خودکار اقدام به قطع سیستم تهویه نماید.

خانه­ های هوشمند آینده:

در آینده ای نزدیک  به محض ورود به خانه ، یک مچ بند الکترونیکی می تواند شما را به آرامش برساند.این مچ بند بر اساس ضربان قلب و دمای بدنتان شما را شناسایی و مشخصات برنامه ریزی شده مربوط به شمارا اجرا می کند بدین صورت که دما ، روشنایی ، موزیک و … را مطابق با سلیقه شما ایده آل می سازد.

فهرست